Witamina szczęścia, zdrowia i piękna

 

Nie będę trzymać Was w niepewności i od razu powiem, że mowa o witaminie D. Naturalne jej źródło to przede wszystkim SŁOŃCE. Nawet 80% zalecanej dziennej dawki może dostarczyć przebywanie na świeżym powietrzu przez 15 minut w słoneczny dzień. Ciało musi być odsłonięte przynajmniej w 18% (  w tym też pozbawione filtrów ochronnych). To tzw. biosynteza w skórze. Samemu łatwo zauważyć, że wiosną i latem mamy zdecydowanie więcej energii i dni z lepszym nastrojem. Na nic jednak zda się próba „łapania słońca” w naszym kraju w okresie od września do kwietnia włącznie. Na to źródło wit. D nie możemy liczyć, dlatego, nie tyle warto, co wręcz trzeba ją dostarczać w formie pożywienia, ale również suplementów. Światowa Organizacja Zdrowia włącza Polaków do grupy ryzyka niedoborów tej witaminyze względu na szerokość geograficzną. Stąd niemalże pewne jest, iż wielu z nas ma jej niedobór. Można go oczywiście zbadać, ale to dość kosztowne i mój internista powiedział, że szkoda wydawać na to pieniądze. Lepiej od razu kupić naturalną wit. D w aptece. 

 Wielokrotnie spotkałam się z opiniami, że lekarze pomijają informowanie pacjentów o ważnej roli tej witaminy. W moim przypadku było jednak inaczej. Od ponad 6 miesięcy dostarczam ją organizmowi w postaci suplementu i czuję wyraźnie spadek formy, kiedy mam np. tygodniową przerwę. Stała się moją kolejną zdrową obsesją. 

 Na co ona wpływa? Witamina D rzutuje niemalże na wszystko. Od układu nerwowego, immunologicznego, rozrodczego, przez pracę mięśni, kości, funkcjonowanie mózgu, odporność, metabolizm, po ogólne poczucie szczęścia i dobrej energii. Na jej temat znajdziecie wiele informacji w sieci. Ja chcę dać Wam tylko sygnał, że nie ma na co czekać. Jeżeli możesz, już dziś zacznij dostarczać ją świadomie nie tylko sobie, ale i tym, których kochasz. Poza tabletkami dostarczaj jej także przez pożywienie. Dużo tej witaminy mają takie ryby jak: węgorz, łosoś, śledź, makrela i dorsz. Dodatkowo występuje w żółtku jaj, serze żółtym i maśle oraz w mleku. Warto zwrócić uwagę na to, które z tych produktów nas nie uczulają. Ja mogę zapomnieć o dorszu, jajkach i mleku, o czym dowiedziałam się niedawno i jeszcze tej wiedzy nie przetrawiłam.

 Nic, tylko czekać, aż znów będzie wiosna. Ale suplementację witaminy D zamierzam praktykować cały rok. Was też do tego zachęcam! Na zdrowie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s