Dziś miałam przyjemność być gościem w kuchni „Dzień dobry TVN”. Już drugi raz. Dziś gotowałam głównie z myślą o Tych, którzy mają wielkie serca i pomagają zbierać złotówki dla Podopiecznych Fundacji TVN Nie Jesteś Sam w akcji T-Mobile Pomoc Mierzona Kilometrami. Wiadomo, że „przez żołądek do serca”, zatem ja postanowiłam wzmocnić serca i organizmy Tych, którzy chcą nieść pomoc. Potrzebują dużo witamin, lekkich, łatwych w przygotowaniu i konkretnie odżywiających nasz organizm, potraw.

Lato daje nam całe bogactwo witamin. Ja ostatnio zajadam się porzeczkami i wiśniami. W ciepłe dni króluje biały chłodnik ze skwierczącymi zapiekanymi ziemniakami. Podróż Przyjaciół do Izraela zainspirowała mnie do wprowadzenia do kuchni szakszuki, którą wykorzystuję w ciągu dnia na wiele innych sposobów. Często tę warzywną ciepłą mieszankę zabieram w termos do pracy, dodaję jeszcze awokado, olej lniany, pestki i mozzarellę. Tak, tak, czasem wracam do nabiału. Szczególnie latem. Przez 4 lata pracy nad organizmem, po przejściu dwóch postów dr Dąbrowskiej, terapiach oczyszczających poprawiłam pracę jelit. Dosłownie zresetowałam organizm. Chłodnik po prostu uwielbiam. Szczególnie z ziemniakami. Serca moich Gości też zdobywam tym chłodnikiem ;). Może zdobędę też niektórych z Was? 😉

Poniżej wrzucam przepisy tego, co dziś zaproponowałam w programie.
LETNI PATCHWORK KULINARNY, NA ZDROWIE!
ZDROWA WSKAZÓWKA, o której nie zdążyłam wspomnieć na antenie, ale tak przygotowałam warzywa i owoce.
KĄPIEL KWASOWO-ZASADOWA
POTRZEBUJESZ: sody oczyszczonej, octu jabłkowego naturalnie mętnego w ciemnej butelce (może być kwasek cytrynowy)
Wyrób w sobie zdrowy nawyk specjalnego mycia owoców i warzyw, by pozbyć się z nich pestycydów, herbicydów i innych środków ochrony roślin. Płucz je przez 2-3 minuty w occie jabłkowym (może być w kwasku cytrynowym lub zwykłym occie) . Pół szklanki octu na każdy litr wody (kwasku 2-3 łyżeczki). Następnie przełóż je do płukanki woda z sodą oczyszczoną ( 2 łyżeczki na każdy litr wody). Niech trwa to do 3 minut. Na koniec opłucz warzywa i owoce w czystej wodzie.
1. Wielozadaniowa szakszuka
– czerwona papryka
– masło klarowane
– żółta papryka
– nać pietruszki
– 2-3 pomidory na gałązce, pachnące pomidorami 😉
– 1 biała cebula
– 1 czerwona cebula
– czosnek
– pomidory krojone w kartoniku (mogą być z przyprawami typu bazylia, oregano lub cebulka)
– cynamon
– kurkuma
– pół łyżeczki ksylitolu
– jajka od szczęśliwych kur, tyle ile potrzebujesz dla rodziny (dla 2 osób np. 3 jajka)
– mozzarella di bufala
– tarty parmezan
– jogurt grecki
– świeża bazylia
– oregano
– sól himalajska niejodowana
– świeżo mielony pieprz
Na głębokie patelni rozpuść łyżkę masła klarowanego. Następnie wrzuć skrojone w kostkę cebulki i zeszklij je na mniejszym ogniu. Dorzuć 1-2 ząbki czosnku, też pokrojone w kostkę. Na tym etapie możesz doprawić „na oko” solą i pieprzem. Jak już zeszkli się cebulka, dodaj skrojoną w kostkę paprykę czerwoną i żółtą (może być więcej, na więcej porcji). Zwiększ delikatnie moc. Podsmażaj, aż papryka zmięknie. Dodaj skrojone w kostkę pomidory i delikatnie je podsmaż. Następnie wrzuć pomidory z kartonika w sosie pomidorowym. Wszystko duś kilka minut, mieszając. Dodaj bazylię, oregano, dwie szczypty cynamonu, pół łyżeczki ksylitolu. Dorzuć skrojoną nać pietruszki. Posyp parmezanem. Możesz dodać mozzarellę lub fetę. Albo to i to :). Jeżeli mieszankę chcesz wykorzystać później, to tyle ile potrzebujesz odłóż do szklanego pojemnika. Do tego, co zostało na patelni dorzuć jajka, i usmaż sadzone. Rozdziel porcje. I tak przenosisz się kulinarnie na Bliski Wschód. 🙂 Pozostałe porcje możesz wykorzystać w ciągu dnia. Tylko bez jajek. Jedna, o której wspominałam na początku, to opcja w stylu leczo z awokado i pestkami, zabieram w termosie do pracy. Mężowi często z mieszanki warzywnej, robię obiad z makaronem pełnoziarnistym i pieczonym indykiem.
2. TARTA GRYCZANA Z PORZECZKAMI I BEZOWĄ CHMURKĄ
– 0,5 kg mąki gryczanej
– kostka masła
– olej kokosowy nierafinowany tłoczony na zimno
– (jaja i ksylitol kupione też do pierwszego)
– porzeczki czarne, czerwone i białe
– 2 jaja do ciasta, a 3 jaja, z których białek ubijemy bezową chmurkę
– świeża mięta
Przygotuj spód do tarty. Do miski wsyp ok. 350- 400 g mąki gryczanej. Dodaj schłodzone masło najlepiej rozdzielone drobniej. Następnie dodaj 2 jajka, szczyptę soli, łyżeczkę rozdrobnionego ksylitolu i łyżeczkę mleka, najlepiej roślinnego. Wszystko ugnieć i rozdziel na dwie kule. Owiń w folię i włóż na ok. godzinę do lodówki lub na kilkanaście min. do zamrażarki.
W tym czasie przygotuj porzeczki. Najlepiej w kąpieli kwasowo-zasadowej. Można je delikatnie skarmelizować na patelni z masłem i ksylitolem, ale niekoniecznie.
Wyjmij ciasto z lodówki, wyłóż na formę do tarty. Dziurkujemy widelce. Ciasto podpiekamy w 180 stopniach. Później dokładamy owoce. Białka ubijamy na sztywno, dosypując później rozdrobnione 4 łyżki ksylitolu, stopniowo. Dodajemy łyżeczkę soku z cytryny i pół łyżeczki mąki ziemniaczanej.
Ubite białka wykładamy na owoce. Wszystko zapiekamy 15 minut w 140 stopniach,a następnie 30 minut w 120 stopniach. Wystudzamy ciasto w uchylonym piekarniku. Na koniec ozdabiamy np. miętą.
3. CHŁODNIK PO PODLASKU Z PIECZONYMI ZIEMNIAKAMI
– 2 kefiry, 2 zsiadłe mleka ( lub na samym kefirze i oddzielnie na mleku, wedle uznania i smaku, ja w programie zmieszałam zsiadłe mleko z kefirem)
– ogórki kiszone (nie kwaszone), ok. 7 sztuk
– 7 (jak mniejsze) świeżych ogórków najlepiej gruntowych
– koperek
– rzodkiewka
– czosnek
– cytryna
– sól himalajska różowa niejodowana
– pieprz czarny (najlepiej do zmielenia w młynku)
– tu potrzebuję drugiej kostki masła
– czosnek
– rozmaryn
– przyprawa do ziemniaków
– młode ziemniaki (0,5 kg)
– olej winogronowy (może być taki z biedronki)
Zetrzyj na dużych oczkach do dużej misy ogórki kiszone i świeże. Dodaj tarta rzodkiewkę, koperek, szczypiorek, wyciśnij 2-3 ząbki czosnku, dodaj łyżeczkę soku z cytryny. Dodaj łyżeczkę soli, pieprzu. Wymieszaj, a następnie wlej kefir lub zsiadłe mleko. Jeżeli jest za mało słone lub pieprzne, dopraw wg uznania. Wstaw do lodówki.
Wyczyść szczoteczką młode ziemniaki, pokrój w ćwiartki. Nagrzej piekarnik do 200 stopni. Ziemniaki wymieszaj w rozpuszczonym maśle z czosnkiem i solą, możesz dodać ulubione zioła lub przyprawę do ziemniaków. Zamiast masła możesz użyć oleju z pestek winogron. Wstaw ziemniaki do piekarnika i piecz ok. 40 minut. W połowie zamieszaj ziemniaki.
Podaj chłodnik oddzielnie w miseczkach, a na talerzyk wyłóż upieczone ziemniaki. Jedz, maczając ziemniaki w chłodniku. Połączenie obłędne. Bardzo orzeźwiające w upalne dni. Dostarczysz potrzebnego białka, wapnia i dobrych bakterii swoim jelitom.
BEZ WZGLĘDU NA TO CZY UPAŁ CZY NIE, PIJ DUŻO. Najlepiej różnorodnej wody, możesz podawać z różnymi owocami. Na obrzęki pomaga pokrzywa, zrób z jej naparu lemoniadę, np. z granatem. By były efekty, trzeba pić ok. 3 razy dziennie, regularnie i konsekwentnie! 🙂
Tu możecie obejrzeć nasze spotkanie. Jak zwykle, Ania i Piotr fantastyczni. A pomoc Dziewczyn z redakcji, nieoceniona! 🙂 Gdyby nie ich wsparcie techniczne, nie zdążyłabym ze wszystkim.
Smacznego!
Na zdrowie! 🙂
A.
Dodaj do ulubionych:
Lubię Wczytywanie…
Podobne